Melancholy of Haruhi Suzumiya

4. února 2011 v 14:42 | Juju.Lůca |  Infoo
Pro jakou skupinu diváků je Melancholy of Haruhi Suzumiya určena, jakým žánrem je, nebo jestli se bude líbit konkrétně vám bez vyzrazení děje i při nejlepší vůli nepovím, nemohu. V pokrmu s názvem Haruhi Suzumiya je totiž zastoupeno sci-fi, mystery, drama, detektivka okořeněná trochou hororu, komedie se špetkou romantiky, parodie, námořní bitva, reklama, koncert, amatérský film, sportovní přenos, do znělky se vešel muzikál a celé dohromady je pokrm vlastně i dokumentem o Haruhi zalitý filozofickými úvahami nejen o bohu. Podávaný v anachronologickém pořadí za studena. A světe div se, ono to chutná, někomu méně někomu více a někomu přímo skvěle!
Melancholy of Haruhi Suzumiya

Melancholy of Haruhi Suzumiya není ničím nová, všechno co v ní uvidíme už jsme někdy někde viděli, slyšeli, četli, nebo prožili. Prostý obsah anime je stejně obyčejný jako pocity hlavní představitelky. Kuchař si naštěstí svoji chybu včas uvědomil a za použití tajných přísad nazývaných postavy a nečestných postupů při vaření, zejména úmyslným zpřeházením jednotlivých chodů alias epizod dosáhl svého cíle. Jedinečného anime, nutícího konzumenta k výbuchům smíchu, usilovnému přemýšlení, ostražitému sledování každého kousku děje a v neposlední řadě podivným pocitům v krajině srdeční. Na přípravu ale bylo málo času, pouhých 14 dílu po 23 minutách, proto zřejmě nebyla ani snaha dovést jednotlivé části k dokonalosti. Technobláboly ze sci-fi části jsou jen technobláboly, při romantických scénách se rozhodně nerozpláčete, detektivní díly možná prokouknete hned na začátku, a ani filozofická část není dotažena tam kam bych si přál. Seriál se však zoufale snaží být něčím víc než jen dalším anime ze školního prostředí. Snaží se různými maličkostmi a detaily tak moc a tak upřímně, že se mu to za cenu několika nudných míst skutečně daří. Zalíbit se všem v každém momentu však ze zřejmých důvodů nejde a poslední epizoda viděná v polovině seriálu na napětí také zrovna nepřidá. Díky bohu se však autoři rozhodli risknout komerční neúspěch, nezmuchlali a nezahodili svět Haruhi Suzumiya ve prospěch 150 variace power rangerů. Znovu nám tak dokázali, že se i dnes dá natočit zábavná, ve výsledku originální věc, stačí se jen chtít. 

Postavy:

Haruhi Suzumiya:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Vodíková baterie celého seriálu za kterou by se nemusel stydět ani Terminátor, její energičnost, pohotovost, pěknou tvářičku a rafinované nápady na zvýšení popularity SOS brigády si oblíbí snad každý. Haruhi je normální, chytrá, atraktivní dívka, nemyslete si ale, že se s tím smíří. Před 3 roky si předsevzala prožít něco neobyčejného a od té doby dělá vše pro to aby našla nějakého mimozemšťana, cestovatele časem, nebo alespoň někoho s paranormálními schopnostmi. Přihoďte autoritativní osobnost s mírně tyranskými sklony, která se nerada nudí a máte Haruhi. 
Motto: Obyčejný lidi mě vůbec nezajímaj, můžou se jít vycpat!

Kyon:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
(Pravé jméno neznámé, v novelách používal při cestách časem přezdívku John Smith). Je normální kluk jako každý druhý. Od malička nevěřil na Santa Clause (chudák Ježíšek) a jiné pohádkové bytosti, nedávno se smířil i s neexistencí mimozemského života a tajných organizací chránících svět. Čeká ho několikaleté studium na střední škole plné všedních dnů, nebo ne? S jeho postavou se snadno identifikujete, přestože je trochu flegmatik jedná zcela adekvátně okolnostem před které ho sled událostí postaví, za to autory chválím. Ačkoli se celý děj točí okolo Haruhi Suzumiya, je vyprávěn z Kyonova pohledu na celou věc. Často doplněném o ironické komentáře jednotlivých ztřeštěných situací. Byl to on, který Haruhi ze zvědavosti oslovil a nevědomky jí vnuknul nápad na založení SOS brigády.

Yuki Nagato:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Pamatujete si na jistou reakci Willa Smitha ve filmu MiB? Jestli ano, není třeba tuto postavu dále představovat. Pro ostatní doplním, že Yuki Nagato je uzavřený nemluvný knihomol, nosí brýle a jedná velmi rozvážně. Jako jedinou ji Haruhi nemusela verbovat, byla členkou literárního klubu vlastnícího stávající klubovnu SOS dávno předtím, než vůbec SOS brigáda vznikla. 

Zajímavostí je, že zachránila Kyonovi život více než jednou, nebo dvakrát. Jako správnému hnidopichovi mi vrtalo hlavou několik scén z "počátku" anime. Přičítal jsem je drobným chybám ve scénáři, ovšem jak se zdá, byly to veskutečnosti sotva postřehnutelné narážky na události z novel, které jsou podkladem pro anime. Konkrétně mě zaujala ještě jedna opakující se narážka na Yuki v posledním díle seriálu, jsem celkem zvědavý jestli je v novelách také rozvedena.


Itsuki Koizumi:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Pohledný, usměvavý, bohatý, spisovně mluvící a "záhadně" přeložený student. Haruhi by byla blázen nechat si ujít takového člena, takže ho tu máme. Itsuki je na první pohled velice milý a přátelský, nikdy Haruhi neoponuje a většinu času tráví rozhovory s Kyonem. Ale nenechte se mýlit, možná jde jen o vypočítavý klam.

Mikuru Asahina:

Melancholy of Haruhi Suzumiya
Neuvěřitelně plachá, nesmělá, dětsky naivní a krásná. Tak to je Mikuru Asahina, maskot SOS brigády a hlavní objekt Haruhiných šílených nápadů. Se správným kostýmem přiláká, nebo donutí Mikuru pánskou část populace k čemukoli, tak proč toho nevyužít. Kyon pasoval sám sebe do role jejího ochránce, romantický vztah je na spadnutí, ale co na to řeknou ostatní členové brigády?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám tady?

Ano
Ne
Nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama